test Něžné pohlaví v herním světě #3 – Ženská CS:GO scéna (CZ) – GERMIA
Přeskočit na obsah

GERMIA

Něžné pohlaví v herním světě #3 – Ženská CS:GO scéna (CZ)

  • od

Několik událostí v poslední době mne motivovalo k napsání série článků věnující se ženským hráčkám a zodpovědět takové otázky jako proč je jich tak málo, proč nedosahují mužské výkonnosti, nebo jak se k nim vlastně chovat. 

A nyní už k tomu, co mě motivovalo napsat tyto články: 

1) Článek o ženských hráčkách, který tvrdil, že ženy nemohou dosáhnout takových výkonů v e-sportu, protože mají „jiný mozek“. 
2) Odchod mé dlouholeté spoluhráčky kRAViCky z eSuba.ladies a negativní i pozitivní reakce lidí na tuto skutečnost. 
3) Probíhající „nábor“ na zaplnění chybějícího místa v našem týmu eSuba.ladies CS:GO a pozorovaný růst domácí ženské scény. 
4) Zpráva na mé fb page s žádostí o podporu ženských hráček v hraní samotném, při kterém se setkávají se šikanou ze strany mužských hráčů. 
5) Absence jakýchkoliv turnajů, offline i online, pro ženskou CS:GO scénu, a to zahraniční i domácí.

3) Domácí (a i zahraniční) ženská CS:GO scéna

Existuje cca 40 aktivních ženských týmů ve hře CS:GO na celém světě. To je velmi málo na celou naší zeměkouli, nemyslíte? Možná je to proto, že tyhle „diamanty herní scény“, jak jsem si dovolila sama kompetetivní hráčky označit v minulém článku, postrádají tu podporu, která by je postrčila dál.

Když jsme přešly z CoD4 na CS:GO, pořádaly se nightcupy pro ženské hráče na ESL, celkem pravidelně se objevovaly turnaje a nejrůznější kvalifikace a čas od času i offline turnaj. Výběr toho, co hrát, byl obrovský. Poskytoval ženským hráčkám nejen častou šanci na úspěch, ale určité zúročení jejich snah, možnost srovnat se s ostatními ženskými týmy a tedy možnost evaluace, získání pozornosti a motivaci pro další hraní.

Nyní nejsou žádné cupy, žádné turnaje, žádné kvalifikace. Poslední dvě snahy o to, uspořádat něco pro ženské týmy, ztroskotaly na špatné organizaci a nejasných pravidlech (i o tom existuje článek), nebo na neschopných pořadatelích a adminech. A týmů tedy důsledkem toho opravdu nepřibývá. Pokud se objeví nový, tak spolu dlouho nevydrží. Přeci jen, čistě z pohledu běžného sportovce – kdo by se snažil poctivě chodit na tréninky, kdyby co je rok dlouhý nemohl to, co natrénoval, uplatnit v zápase? Jakou motivaci pak má ke svému snažení? A upřímně – jak jsem zmínila již výše – v nynější době zatím ženské týmy nemají velké šance uspět ve smíšených ligách a turnajích – je to opravdu jako jít s (přinejlepším) prvoligovým týmem hrát extraligu. Bohužel. Na to je nás stále velmi málo.

Abych to shrnula – ženská scéna zakrňuje a menší se – hráček je víc, protože je e-sport více vidět, ale podpory je méně a hráčky nemají motivaci „být dobré“ – prostě se nemají kde uplatnit.

Co se týče domácí ženské scény, ta početně roste také, ale podporou už dávno zakrněla. Pamatuji si doby CoD4, pořádaly se CZ/SK turnaje pro dívky, valentýnské cupy pro smíšené týmy, bylo toho celkem dost. Hodně se na tom podílela Lena z tehdejšího týmu Insenia  – hledala talenty, motivovala je k hraní, podílela se na organizaci cupů. (Tímto skládám poklonu tvému úsilí, kterého si jen málokdo všiml) No, nebylo by to super i v dnešní době v CS:GO?

Myslím, že podobné cupy by pomohly formovat CZ/SK scénu plnou nadějných a mladých hráček, pomohl by i třeba vylepšit vzájemné vztahy, zabránil by rozpadu týmů, které se opravdu dosud (kromě eSuba.ladies)  jen skládaly a rozpadaly, i když potenciál měly třeba i dobrý. Pomohly by jistě i hráčkám, které jsem poznala díky náboru do našeho týmu, aby nebyly demotivované a vyzkoušely si svou hru v cupu pro ženy, ve kterém bude možnost dosáhnout na úspěch a nějakou pěknou cenu opravdu reálná. Pokud bude zájem, něco se dá vymyslet, ženy! 😉

A pokud tento článek čte nějaký potencionální pořadatel female cupu, prosím o přečtení mého kompletního článku zde, nebo přinejmenším respektování následujících bodů:

1) Poučte se z minulých cupů a soutěží – je důvod, proč byly pořádány tak, jak byly pořádány.

2) Dejte si na pořádání zvládnutelný termín, není kam spěchat.

3) Pravidla musí být v psané podobě a musí dávat smysl. Viz bod 1.

4) Zohledňujte speciální pravidla pro ženské turnaje, do kterých patří například voicecheck na společném TS (s jedním adminem stále přítomným nebo nahodile navštěvujícím hrající týmy), STEAM-ID musí odpovídat dané hráčce a některé portály vyžadují opravdovou fotografii v profilu.

5) Komentátoři musí být (stejně jako admini) neutrální a měli by hovořit buď v anglickém jazyce, nebo v jazyce alespoň jednoho z týmů. Měli by se chovat slušně a profesionálně.

6) Tým adminů musí být přítomen po celou dobu trvání turnaje a musí být k dispozici a provádět voicecheck. Neměli by na místě domýšlet pravidla a měli by být nestranní.

7) Dejte o svém turnaji pořádně vědět, nikam nespěchejte (bod 2), informace musí být jasné a srozumitelné, a to včetně základního infa, času (trvání, datum, délka matche), zdroje informací (internetové stránky s aktualizacemi, admini), psaných pravidel, informací o výhrách či postupu do jiného turnaje.

V dalším článku se budu věnovat chování hráčů k hráčkám v online-světě. Tedy s jakým chováním a reakcemi se ženy-hráčky mohou při hraní setkat a jak se s tím vyrovnat 🙂

Vaše germia!

Speciální dík/zdroje:
http://nerdybutflirty.com/

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7796482.stm

http://usabilitynews.org/video-games-males-prefer-violence-while-females-prefer-social/

http://explosm.net/¨

http://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2015/06/women-and-sports-world-cup-soccer/395231/

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110106061657AAMJAaH

http://www.buzzfeed.com/annanorth/7-sports-in-which-women-have-beaten-men#.qwVDMxdGd

https://www.flickr.com/photos/radekvebr/

https://justinsoup.files.wordpress.com/2015/01/strong.jpg

http://www.americanhealthandbeauty.com/articles/3276/men-are-naturally-stronger-than-women

http://images.ientrymail.com/webpronews/notinthekitchen.jpg

http://www.migranttales.net/wp-content/uploads/2014/02/yes-we-can.jpg

http://vignette3.wikia.nocookie.net/mortalengines/images/8/8e/Rip.jpg/revision/latest?cb=20140807221244

http://www.gamasutra.com/blogs/WaiYenTang/20130208/186335/Reactions_to_a_womans_voice_in_an_FPS_game.php

Published: 2.2. 2016 15:41, Pacific Standard Time

Liked it? Take a second to support GERMIA on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Napsat komentář